معرفی وبلاگ
سلام امیدوارم مطالبی که درباره سوره لقمان و پند های این سوره مبارکه براتون گذاشتم مفیدواقع بشه همگی بتونیم قران رو الگوی خودمون قراربگیریم
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1805
تعداد نوشته ها : 9
تعداد نظرات : 0

Rss
طراح قالب
GraphistThem263

سلام لطفا نظر يادتون نره

دسته ها :
اندرز گرانقيمت از لقمان حكيم كه بهاي آنرا جز با عمر خود نمي تواني پرداخت كني و چه بسا عمرها تمام شوند و ما هنوز از كسب اين تجارب گران بي بهره باشيم و اگر نخواهيم به پندهاي صحيح ديگران گوش فرا دهيم واز آنها استفاده لازم نبريم در بهترين حالت ممكن براي اين غرور نابجا مثل اينگونه مي شود كه اين ضرب المثل چيني مي گويد :
دسته ها :
           لقمان را حكمت آموختن, موعظه و نصيحت  

ضرب المثل لقمان را حكمت آموختن

هر گاه كسي در مقام موعظه و نصيحت نسبت بهافراد بزرگتر و داناتر از خود برآيد قبل از تمهيد مقدمه و بيان سخن از بابتواضع و فروتني گويد:«اگر چه لقمان را حكمت آموختن شرط ادب نيست» و با اينعبارت:«پند و دلالت من، حكمت به لقمان آموختن نيست» و مشابه جملات بالا كههمه و همه دلالت بر حكمت سرشار لقمان مي كند.


دسته ها :برخي سوره‌هاي قرآن شأن نزول خاصي ندارند و مي‌توان گفت هدف از نزول آن‌ها تبيين و توضيح محتواي سوره براي مردم است‌.
غرضاز اين سوره دعوت به توحيد و ايمان به معاد و عمل به احكام و دستورات دين است‌. پس اين سوره نازل شد تا اصول عقايد و كليات اسلام را بيان فرمايد. همچنين آياتي از اين سوره درباره بعضي از مشركين نازل شده‌، كه مردم را از راه خدا و شنيدن قرآن منع مي‌كردند. و اين سوره در برابر گفته‌ها و داستانهاي سر گرم كننده آنان‌، مقداري از داستان لقمان و مواعظش را آورده است‌.(ترجمه الميزان‌، سيدمحمدباقر موسوي‌همداني‌، ج 16، ص 328، بنياد علميو فكري علامه طباطبايي‌؛.)
منبع : سايت مركز جهاني اطلاع رساني آل البيت http://quran.al-shia.org
دسته ها :

لقمان عليه السلام :يا بُنَيَّ ... لا تَستَقرِض مِن جَديدِ الكيسِ ، ولا تُؤاخِ حديث مَعَ الشُّرطِيِّ أبَداً . حديث

لقمان عليه السلامپسرم! . . . از نوكيسه قرض نگير، و هرگز با داروغه برادرى نكن .دسته ها :

فرزندم هميشه شكر خدا را به جاي آور، براي خدا شريك قائل مشو، زيرا مخلوقي ضعيف ومحتاج را با خالقي عظيم و بي نياز برابر نهادن، ظلمي بزرگ است.


فرزندم:اگر عمل تو از خردي چون ذره اي از خردل در صخره هاي بلند كوه يا آسمانها ويا در قعر زمين مخفي باشد از نظر خدا پنهان نخواهد بود و در روز رستاخيز در حساب اعمال تو منظور خواهد شد و به پاداش و كيفر آن خواهي رسيد.

دسته ها :

كي از اوصاف بسيار مهم پدر قراني داشتن روحيهنصيحت نسبت به فرزند خود است.البته اين كار بايد با لحاظ شرايط آن صورت بگيرد.دليل اين مطلب سوره لقمان آيه 13 است: « وَ إِذْ قَالَ لُقْمَانُ لِابْنِهِ وَهُوَ يَعِظُهُ :و ياد كن هنگامى را كه لقمان به پسر خويش در حالى كه وى او را اندرز مى‏داد گفت»

همانطور كه از آيه مشخص است لقمان حكيم فرزندش را مورد نصيحت قرار ميدهد. امري كه اگر شرايط آن لحاظ نشود قطعا جواب منفي خواهد داد كه متاسفانه در جامعه ي ما قسمت دوم قاعده كمتر رعايت مي شود يعني اصل نصيحت  صورت مي گيرد اما قسمت دوم آن كه رعايت شرايط طرف مقابل است، لحاظ نمي گردد.لذا  نتيجه دلخواه به دست نمي آيد .

صفت ديگر پدر قراني آن است كه در نصيحت كردن فرزند خود اولويت سنجي ميكند يعني از مسائل مهم شروع مي كند كه در راس آن، مسائل اعتقادي است.چون لقمان حكيم فرزند خود را در مرحله اول از شرك كه يك مسئله ي اعتقادي و پايه ي تمام مسائل تربيتي است نهي ميكند«... يَا بُنَيَّ لَا تُشْرِكْ بِاللَّهِ إِنَّ الشِّرْكَ لَظُلْمٌ عَظِيمٌ:اى پسرك من به خدا شرك مياور كه به راستى شرك ستمى بزرگ است.»  لقمان /13

دسته ها :

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ

الم (1)

الم

تِلْكَ آياتُ الْكِتابِ الْحَكيمِ (2)

اين آيات كتاب حكيم است (كتابي پرمحتوا و استوار)!

هُدًي وَ رَحْمَةً لِلْمُحْسِنينَ (3)

مايه هدايت و رحمت براي نيكوكاران است.

الَّذينَ يُقيمُونَ الصَّلاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكاةَ وَ هُمْ بِاْلآخِرَةِ هُمْ يُوقِنُونَ (4)

همانان كه نماز را برپا مي‏دارند، و زكات را مي‏پردازند و آنها به آخرت يقين دارند.

أُولئِكَ عَلي هُدًي مِنْ رَبِّهِمْ وَ أُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ (5)

آنان بر طريق هدايت از پروردگارشانند، و آنانند رستگاران!

وَمِنَ النّاسِ مَنْ يَشْتَري لَهْوَ الْحَديثِ لِيُضِلَّ عَنْ سَبيلِ اللّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَ يَتَّخِذَها هُزُوًا أُولئِكَ لَهُمْ عَذابٌ مُهينٌ (6)

وبعضي از مردم سخنان بيهوده را مي‏خرند تا مردم را از روي ناداني، از راه خدا گمراه سازند و آيات الهي را به استهزا گيرند؛ براي آنان عذابي خواركننده است!

دسته ها :
X